Az elmúlt napokban a Kimondott Szolnok című műsorban a KDNP-ből kilépett, most a Mindenki Magyarországa Mozgalom színeiben politizáló Lukács Katalin beszélgetett Tóth Andrással, a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Új Néplap egykori munkatársával.
Röviden és tömören, hogy mit is kell tudni Tóthról: 1988-ban kezdte munkásságát, előbb újságíróként, majd szerkesztőként tevékenykedett a megyei lapnál. Véleménye szerint igen súlyos a helyzet a vidéki újságoknál, alkotóműhelyekből irányított lapokká váltak, ahol nem lehet mindent leírni, mert állandósult a korlátozás és az ellenőrzés.
A műsorban azt is elmondta, a főszerkesztők állandóan a piaci viszonyokat nézték.
De onnantól, hogy a Mediaworks tulajdonában lévő Új Néplapot a Pecina-érában átjátszották Mészáros Lőrinc birtokába, már nem a piaci körülmények számítottak. Az újságban sajtóipari munkások gyártottak cikkeket, a legfontosabb kritérium pedig az lett, hogy ne jelenjen meg problémás, a kormánypártot kritizáló írás. Aligha véletlen, hogy a példányszám és vele együtt az olvasói létszám jelentősen csökkent, habár erről nem hivatalos forrásból értesültek csak a lap készítői - olvasható a Magyar Narancs cikkében.
A városházi nyomás.
Példának okáért a Grátisz nevű mellékletet említette, amelyben csak a Fidesz szólalhatott meg, más önkormányzati képviselő véleménye nem kerülhetett bele. Lényeg, hogy konkrétan senkit nem utasítottak, de amikor a "városvezető" megjelent a szerkesztőségben és elmondta, hogy mi a helyzet, abból mindenki tudhatta, mi a dolga, mert baromira működött az öncenzúra.
A városháza valahonnan mindent tudott arról, ami a szerkesztőségben történt. Nagyon látszott, hogy mire megy ki a játék - mesélte Tóth.
Hozzátette, valóban létezik a szocializmusból jól ismert három T, azaz a támogatott, tűrt, tiltott kategória és ő bizony a tiltottba esett bele. Képtelen volt elfogadni, hogy az Orbán-kormány politkáját tükrözi a lap, így 2015-ben meg is írta, milyen országbna szeretne élni. Ennek következménye az lett, hogy ki akarták rúgni, de ekkor még megúszta.
A városháza azt is tudta, hogy már több alkalommal részt vett ellenzéki üléseken.
2019-ben a megyei lap online kiadása, a szoljon.hu felületén megjelent egy cikk, amiről később kiderült, hogy már egy évvel korábban is ugyanígy megjelent. A portálnak akkor Tóth András volt a szerkesztője, de rajta kívül több szerkesztő - köztük a főszerkesztő - is látta az oldalt. De egyikük sem emlékezett a korábbi írásra. A hasonlóság azonban kiderült és nyilvánosságot kapott. Onnan már felkapta az országos sajtó, nevetségessé téve a Mészáros Lőrinc-lapokat - írja a Magyar Narancs.
A cikkből az is kiderült, Tóth Andrást azonnal eltávolították, miközben több szerkesztő is jóváhagyta a cikket. Ők semmiféle büntetést nem kaptak.
És hogy mi volt az indok?
Kár érte a Médiaworksöt. Lukácsi Katalinnak a szolnoki újságíró leplezetlenül elárulta,
úgy gondolja, politikai okokból váltak meg tőle.
Kállai Mária mostantól még több pénzért élősködik Szolnok lakóin
Orbán és csicskái már eddig is iszonyatos pénzeket húztak le a tisztességes magyar adófizetőkön. De nekik semmi nem elég. Mostantól még többet kérnek a választók elárulásáért.
A korábbi szolnoki apolgármester jól fizető állást kapott a fidesz bábjaként
Balla Györgynek még nincs elég lóvé a bankszámláján: újabb megbízást kapott.
Nem tudják a szolnokiak, lesz-e egyáltalán ellátás a helyi kórházakban
Az Orbán-kormány a koronavírus kellős közepén, erőszakkal verte ékbe az egészségügyi törvény módosítását. Azt, amelyik a fizetésemelés cukormázával van nyakönöntve, de a belseje az egészségügyi dolgozók röghöz kötésététől rothad.
Újabb mutyi Szolnokon? Fidesz-közeli jelölt nyerheti a színházigazgató-választást
Érdekes szálak futnak körbe a szolnoki színházigazgató-választással kapcsolatban.