A lakosok megkérdezése nélkül született döntés egy többszintes monstrum felépítéséről, mégpedig a régóta megújulásra váró főtér mellett. A terveket egyszer már elkaszálták, de úgy tűnik, a meccs még nincs lefutva.
Felháborodást okozott 2018 augusztusában, amikor kiderült, hogy helyi viszonylatban grandiózus méretű irodaépületet húzna fel Miskolc történelmi belvárosában az állami és pályázati pénzekkel alaposan kistafírozott Hell energiaital-gyártó tulajdonosa, a miskolci Barabás család érdekeltségébe tartozó cég.
Miskolcon a hangzatos Avalon Business Center névre keresztelt építményt a felszín felett többszintesre, a Szent István térre álmodták. Az ott élők az avasi panoráma elvesztésétől, és az ötven éve vágyott főtér-kialakítás esélyének eltékozlásától tartottak. Az Avalon Center ellen tiltakozók, vagyis a környéken lévő házak lakói és a Zöld Kapcsolat Egyesület be is jelentkeztek ügyfélnek az engedélyezési eljárásba. Többségük elismerte, hogy az épület szép lesz, a világ bármely pontján felépülhetne, csakhogy szerintük Miskolcon a történelmi belvárosba nem való. Úgy érezték, hogy a beruházó – az önkormányzattal karöltve – megkerülte őket a hatalmas épület tervezésekor.
Közmeghallgatás volt, de minek?
Az ügyben egyetlen közmeghallgatást tartottak, azt is a kormányhivatal hívta össze, miután az építési eljárást megelőző környezetvédelmi hatásvizsgálat részeként törvény írja elő.
A Magyar Hang beszámolója szerint a tiltakozók egyik problémája volt, hogy a tervezők a XVIII–XIX. századi épületek közé egy modern homlokzatú irodaházat álmodtak, aminek szellőzői, kazánjai a szomszédos épületek felé néznek. Ráadásul Barna Péter helyi lakos – egyébként jó nevű jogász – szerint a közel 22 méter magas monstrum a szomszédos, patinás Erzsébet-fürdő kupolája fölé magasodna, ezzel kitakarva a belváros legrégebbi templomát, az Avason épült és harangjátékáról ismert gótikus református templomot. A tiltakozók attól is tartottak, hogy az épület valójában plázaként fog üzemelni, erre utalt szerintük, hogy háromszintes, 350 férőhelyes mélygarázst is építenének hozzá.
Igen, majd nem
Szeptemberben az Index írta meg, hogy megérkezett a környezetvédelmi eljárás eredménye: kiadták az engedélyt. A Zöld Kapcsolat Egyesület már akkor jelezte, hogy fellebbezni fog.
A Magyar Hang azonban arról írt, hogy a Hell energiaital tulajdonosai nem adják fel: hiába bukott el a hatósági eljáráson azt irodaberuházásuk terve, ismét nekifutnak az engedélyeztetésnek.
Az Átlátszó korábbi cikke megjegyzi, bő tíz évvel ezelőtt nagyjából hasonló beépítettségű szállodát akartak építeni a mostani helyre, de a hatóságok azzal seperték le a terveket az asztalról, hogy túl nagy, és nem illik a környezetébe. A legviccesebb az volt, amikor a város szoci korszakában, 2006-ban az akkor ellenzékben lévő Fidesz-KDNP frakció mozgósította táblákkal felszerelt embereit, tiltakozva a térbeépítés ellen, mondván, az oda szánt épületkomplexum agyonvágja a belváros képét.
A főtérre még várni kell
A beruházás azért is különösen fontos, hiszen adott esetben megrajzolhatja Miskolc 50 éve várt főterének arcát. Annak a főtérnek, amelyről továbbra sem tudni, hogyan is fog kinézni. A városháza sajtósa 2019 februárjában az Átlátszónak mindössze annyit mondott, hogy a projektek mindegyikének van kommunikációs terve.