Az ellenzéki vezetésű települések nagy része évek óta anyagi nehézségekkel küzd. A tervezett fejlesztések elmaradnak, a polgármesterek sok esetben visszaadják a mandátumukat. Röviden és leegyszerűsítve elemezzük ennek az okát.
Egy ország politikai hangulatát helyben nagymértékben lehet befolyásolni. Egy politikai rendszer (párt) által jól menedzselt önkormányzatok sokasága, a parlamenti választásokon beláthatatlan előnyt jelent a működtető pártnak. A Fidesz ezt felismerte, és másodszori hatalomra jutásuk után (vissza) élt a lehetőséggel.
A közösségi felületeken a Fidesz-szimpatizánsok állandó felvetése az, hogy a kormánypárt által működtetett önkormányzatok mindenütt virágoznak, ezzel szemben az összes ellenzéki település súlyos anyagi nehézséggel küzd vagy becsődöl! Meg kell állapítanunk, hogy a legtöbb esetben tényleg ez a helyzet.
Ebből azt a téves következtetést vonják le a választók, hogy a fideszes politikusok rátermettek, míg a „libsi-komcsi” oldal ostoba és tehetségtelen.
Hogy is van ez?
Orbán Viktor másodszori hatalomra jutásakor (2010-ben) elhatározta, hogy 30 évre bebiztosítja hatalmát, nem bíz a véletlenre semmit. Mindent a saját képére formál. Az ország működésében szerepet játszó összes fontos "alkotóelemet" átalakít úgy, hogy azok csak a Fidesz köldökzsinórján keresztül juthassanak anyagi forrásokhoz. Nézzük, hogyan tették.
A 2/3-ad birtokában először az alkotmányt írták át a saját kottájuk szerint, és azóta is rendszeresen megváltoztatják, ha kell, egy nap alatt. Ezután a megfelelő törvényi háttér birtokában mindent bekebeleztek.
A jogrendszer, a média, az oktatás, az egészségügy, a gazdaság (nagy- és közepes vállalatok szinte mindegyike) egyes részeinek szinte az egésze (út és vasútépítés, turisztika-idegenforgalom), az energetikai szektor, uniós pénzek elosztása, pályázatok rendszere, az önkormányzatok... stb, az irányításuk alá került.
Mára elérték, hogy az állam minden számottevő anyagi juttatása csakis rajtuk keresztül folyhat.
Nézzük az önkormányzatokat, miből van (lehet) pénzük?
- adókból
- állami juttatásokból
- pályázatokból
- önkormányzat saját vállalkozásából
- egyéb (önkéntes felajánlások, gyűjtések,...stb.)
Így láttatják azt, mintha rajtuk múlna minden, ami a városban történik, és tőlük függenénk mindannyian.
2010-ben még az állampolgárok személyi jövedelemadójának a 40%-a az önkormányzatoknál maradt. 2013-tól elvették az önkormányzatoktól az iskolák és a kórházak működését, és az előre megtervezettek szerint maguk alá gyűrték. Ennek okán elvették a jövedelemadó itt maradó 40%-át. 2013 előtt a településeken élők gépjárműadója teljes egészében helyben maradt. 2013-ban ennek a 60%-át is elvették, s hogy teljes legyen az államtól való függőség, ezért az önkormányzatok illetékbevételeit is kisajátították.
Szinte minden településen az összes elvonás jóval több volt, mint a feladatok elvétel miatti megtakarítás. Minél nagyobb volt egy település, annál érzékenyebben érintette azt a fideszes úthenger letarolása.
Orbánék ezt pontosan így akarták. Tudták, hogy a kieső bevételek híján az önkormányzatok súlyos működési zavarokkal fognak küzdeni, így a település további fejlesztése szinte lehetetlen.
A fideszes vezetésű településeket nem hagyták magukra. Minden fejlesztést (az államtól) pályázat útján lehetett igényelni, ezekben nem is volt hiány. Érdekes módon a pályázatokat rendre kormánypárti települések nyerték. Így kezdetben a lakosság "elámult" a kormánypárti politikusok zsenialitásán. Mára eljutottunk odáig, hogy ellenzéki vezetés sohasem nyer pályázati pénzt.
Sok elemzést is olvashatunk arról, hogy a pályázatok túlárazottak. Például egy út megépítése a valós érték kétszeresébe kerül. A pályázati rendszert pontosan így találták ki, hiszen a klientúrát, a fideszes alattvalókat meg kell fizetni. Egy NER-vállalkozó adja a számlát, és a felét titokban visszaosztja. Sajnos mára a siserehad olyan éhes, hogy ez sem elég. Utóbbi időben sok olyan "fejlesztés"-ről olvashattunk, ahol a sok pénzből minimális összeget, vagy semmit sem fordítottak a kivitelezésre, csak a milliókat nyúlták le. (Pl. pár deszkából összetákolt másfél méter magas kilátó, vagy a már régebben is ott lévő földút átadása... stb)
Egy kis magyarázat az anyagi háttér megteremtéséhez: Orbánék ezt azért tehették (tehetik), mert szerencséjükre az EU- ból rengeteg pénz áramlott be. 2010-től ennek a mértéke egyre emelkedett.
2010-től 2014-ig valamivel több, mint 5.000 milliárd forint, 2014-2020-as uniós ciklusban 39 milliárd euró (valamivel több mint 10.000 milliárd forint!!!) támogatást kapott. (Ebből a pénzből gazdagodott meg az Orbán család és a NER-lovagok hada!) Tehát a második Orbán kormány megalakulása óta összesen kb. 16.000 milliárd(!!!) forinthoz jutott az állam. Csak összehasonlításul, a Medgyessy-Gyurcsány-Bajnai kormányok alatt picivel több mint 3.000 milliárd forint volt ennek a nagysága.
A kitérő után térjünk vissza az önkormányzatokhoz! A mostani rendszerben egy ellenzéki kistelepülés képtelen önállóan működni. Ezeken a településeken sok "független" polgármestert találhatunk, de településük további működése érdekében alávetik magukat a Fidesz elvárásainak, így jutnak kormányzati támogatáshoz.
A nagyobb ellenzéki települések nehezen működnek, fejleszteni nem tudnak. Az ellenzéki nagyvárosok számottevő bevételeik miatt meg tudnak élni, még fejlesztésekre is futja.
Orbánék látják, hogy a nagyobb települések a megszorításaik után is képesek az önálló működésre. Ezért a koronavírusra való hivatkozással megpróbálnak most minden önkormányzatot önálló működésre képtelenné tenni. Ennek érdekében 2020-tól a súlyadó itt maradt 40%-át is elvették. Az óriásplakátokra július 15-től nem vethetnek ki adót az önkormányzatok.
A vállalkozásoknak lehetőséget adtak, hogy az idén ne fizessék be az iparűzési adó teljes összegét az önkormányzatnak, kérvényezhetik a halasztást. (Ez az intézkedés vállalkozásbarát köntösbe bújtatott megszorítás) Ez onnan tudható, hogy a "hírek" szerint több olyan ellenzéki városban lévő nagyvállalkozónak is megtiltották (ráhatással) az iparűzési adó idei befizetését, akik ezt meg tudták volna tenni.
S hogy biztosra menjenek az ellenzéki települések tönkretételében, jövőre az önkormányzatok tömegközlekedési támogatását fogják megvonni az előzetes hírek szerint. Ezek összességében olyan brutális elvonások, melyek után tényleg lehetetlen lesz az önálló talpon maradás.
Kétsége ne legyen senkinek sem afelől, hogy a kormánypárti települések a hiányzó milliókat, milliárdokat meg fogják kapni úgy, hogy továbbra is jusson az őket kiszolgáló csinovnyikok zsebeibe is!
Az értelmesen gondolkodók számára a nagy kérdés az, mit szeretnénk?
Egy olyan "szerencsés" települést ahol a minimális működési feltételek adottak, időnként némi (látvány) beruházással megfűszerezve? Ennek fejében el kell fogadnunk, hogy beleszólásunk nem lehet semmibe, a megkérdezésünk nélkül döntenek mindenben, időnként "nemzeti konzultációkkal" keltik a nép akaratát végrehajtó demokratikus vezetés látszatát, s hogy a Fideszes vezetők és a klientúra a település (az ország) pénzének egy jelentős részét számlákkal lepapírozva lenyúlják, és csakis ők juthatnak előre bármiben.
Vagy éljünk egy rabszolgasorsra ítélt, elvonásokkal és megszorításokkal működő településen, de talán tisztességesebb vezetéssel? A választ minden ember az észbeli és erkölcsi képességei alapján idáig is meghozta.
Biztos, hogy meg kell várni társadalmunk totális erkölcsi leépülését, a Bibliából idézve "Szodoma és Gomorra" eljövetelét?
A rendszerváltás utáni első szabad választáson felkapott fideszes plakát szlogenje most is aktuális: TESSÉK VÁLASZTANI!