A klímaváltozás nem kitaláció. Jó lenne, ha a vezetőségnek csúfolt csicskapárt a közpénzmutyizás helyett ebbe fektetné az energiáját.
A kormány januárban hozta nyilvánosságra klíma- és energiastratégiáját, a dokumentumot az Energiaklub elemezte. Véleményük szerint a terv messze nem elég korszerű.
A klímaterv szerint 12%-kal kellene csökkenteni az üvegházhatású gázok kibocsátását 2030-ra. Hosszú távon ez azonban kevés, ilyen tempóban 2050-re az éves szénkibocsátás 43 millió tonna felett lesz, ami még mindig brutálisan sok.
Papíron a vámpírkormány tisztában van azzal, hogy milyen lépéseket kellene tenni a fenntarthatóság megvalósításáért. Az energiafelhasználás csökkentése a fő cél, azonban ezt nem hajlandók meglépni, ha a gazdasági növekedést akadályozza. Vagyis nem korlátozzák sem az ipart, sem a közlekedést. Márpedig ez a két szektor igencsak energiaigényes.
Érdekes továbbá, hogy a sokat emlegetett rezsicsökkentést sem akarják elengedni. Szerintük az energia ára nem növekedhet. Ezt még a megújuló energiaforrásokra való átállásért sem hajlandók beáldozni. Miért? Mert eggyel kevesebb hangzatos frázissal kampányolhatnának legközelebb.
A fideszes vezetés azonban nem számol a Mátrai Erőmű bezárásával, Paks 2-höz is ragaszkodik. Az új blokkok várhatóan csak 2030 után lépnek üzembe, ez hatalmas kiesést eredményez a villamosenergia-termelésben. Ezt a Mátrai Erőmű sem tudná pótolni, hiába alakítanák át, működtetése pedig jelentős széndioxid-kibocsátással jár.
A Mátrai Erőművet Mészáros Lölő holdingja szerezte meg 2017-ben. Miután veszteséget termelt, az állam "stratégiai fontosságúnak" találta az erőmű visszaszerzését. Potom 17 milliárd állami pénz landolt így Mészáros zsebében.
A villamosenergia-szektorban főleg a napelemekkel növelnék a megújuló energiaforrásokat. A szélenergiát továbbra is kihagyják a tervből (2006-ban adták ki az utolsó engedélyt szélerőmű építésére). Mára az uniós tagállamok közt Magyarország az egyik utolsó a szélenergia-termelésben.
A szélerőművek építését Lázár János torpedózta meg. A törvényjavaslat indoklásában az szerepelt, hogy nem mindig fúj a szél – ennyi bölcsesség telt az energiavámpír bandától. Az energetikai ámokfutásnak Pakshoz van köze: teljesen világos, hogy a Fidesz körüli érdekcsoportok hizlalása sokkal fontosabb, mint a megújuló energiába fektetni. Drága atomra bezzeg van pénz bőven.
Jellemző, hogy a megújulók között a biomassza felhasználása van túlsúlyban. Vélhetőleg itt tűzifára gondoltak. Az Energiaklub szakértője szerint ez már nem kívánatos, egyes területeken kifejezetten fenntarthatatlan.
Köztudomású, hogy Magyarországon a rosszul szigetelt házak miatt is magas az energiafogyasztás. Erre a problémára a terv nem kínált megoldást, de az ígéret szerint számíthatunk egy hosszú távú épületfelújítási stratégiára.