Amennyiben sikerrel járnak, akkor az építkezést le kell állítani. Nem ez az első per, amit az ellenzéki párt a környezetpusztító beruházás megakadályozása érdekében indít.
Független környezetvédelmi szakemberekkel és helyi civilekkel együtt perli be a Momentum a Debrecenbe tervezett vízzabáló akkugyár környezethasználati engedélyét. Amennyiben a per sikerrel végződne, akkor az építkezést le kell állítani.
A Momentum szerint jogszerűtlenül adták ki az engedélyt, mert:
- a környezethasználati engedély kiadása során nem megfelelően vizsgálták a beruházás Nemzeti Környezetvédelmi Programmal való összhangját;
- nem került bevonásra a nyilvánosság az eljárás valamennyi szakaszában;
- nem megfelelően értékelték a tervezett gyár okozta környezeti terhelést, így többek között egy, az embriókra és felnőttekre is veszélyes vegyület talajban történő felszívódásának kockázatát, valamint a szennyvízbe kerülés jelentette veszélyeket. Nem vizsgálták a vegyszer semlegesítésének lehetőségeit sem;
- nem vizsgálták a szén-dioxid-kibocsátás okozta környezeti terhelést.
Az emberek ma nem dönthetnek szabadon, nem tehetik jobbá az életünket, mert az állam, az állami hivatalok az uralkodók, nem pedig a polgárok közös ügyeit szolgálja. Mi azonban minden fórumon ki fogjuk kényszeríteni a debreceniek akaratát
– teszi hozzá Facebook-bejegyzésében a párt.
A Momentum a törvényszéken támadta meg az akkugyárról szóló népszavazást elutasító döntést
A párt szerint abszurd, hogy a debreceni HVB elutasította az általuk javasolt népszavazási kérdést, miután rájöttek, hogy a Momentum komolyan gondolja, hogy meg fogja csinálni az aláírásgyűjtést, és népszavazást kell tartani a vízmérgező CATL gyárról.
Helyi népszavazást kezdeményezett a Momentum a debreceni akkumulátorgyár ügyében
Meggyőződésünk, hogy egy ekkora beruházás nem lehetséges a helyiek bevonása és megkérdezése nélkül. Több mint kétszázezer ember jövőjéről nem dönthetnek zárt ajtók mögött - indokolt a Momentum.
Gyáván megfutamodott a Fidesz, nem mert vitázni az akkumulátorgyárakról, mert tudta, hogy alulmaradt volna
A kormánypártok távolléte miatt határozatképtelen volt az Országgyűlés ellenzék által kezdeményezett hétfői rendkívüli ülése, így csak a napirend előtti felszólalások hangozhattak el. A mintegy háromnegyed órás ülésen a kormány képviselői sem vettek részt.