Az Eleven Vecsés szerint ez a méreganyag egyaránt veszélyes a többi rovarra, az állatokra és az emberekre is. Inkább biológiai gyérítést javasolnak, ami még olcsóbb is.
Kémiai szúnyogírtás lesz Vecsésen 2021. július 7-én, szerdán, a napnyugtát megelőző 1,5 órában - közölte közöségi oldalán Vecsés városa. Rossz idő esetén a védekezésre július 8-án vagy 9-én, ugyanebben az időben kerül sor.
Ismét lesz vegyszeres szúnyoggyérítés Vecsésen is, bár hatásossága kétséges, káros hatásai annál inkább ismertek. A kémiai úton végzett a szúnyoggyérítésekhez használt vegyszerek hatóanyaga szinte kivétel nélkül a deltamethrin nevű idegméreg, amely minden állatra káros, ami nem melegvérű. A szúnyogirtások során elenyészően kevés csípőszúnyog pusztul el, míg a méhek, a katicák és az egyéb rovarok pusztulása a szúnyogokénak akár több százszorosa is lehet. De a felhasznált vegyszer kiemelten veszélyes a vízi szervezetekre (halakra, kétéltűekre) és a hüllőkre is. Az embereknél mutagén hatása van, az arra érzékenyebbek fizikai tüneteket észlelnek magukon mind a permetezést követően a levegővel érintkezés által, mind a vegyszermaradványokat tartalmazó táplálékok (zöldség, gyümölcs) bevitelével.
Van olyan megoldás, amit megfelelően alkalmazva a kémiai irtások akár teljességgel is mellőzhetőek lennének! Az egyik megoldás a biológiai szúnyogirtás, ahol olyan szerek használatával történik a védekezés, amely kizárólag a csípőszúnyog lárvákra hat, a másik pedig a környezettudatos szúnyoggyérítés, amely komplex módszer a természetes ellenségek bevetésén alapul. Területarányosan mindkét módszer lényegesen olcsóbb a kémiai irtásnál, és megkímélhetné környezetünket, az élővilágot, és nem kevésbé magunkat, embertársainkat és gyermekeinket a vegyszeres mérgezéstől!
- kommentálta az önkormányzat bejelentését az Eleven Vecsés civil szervezet.
A szabadban tárolt gyermekjátékokat, élelmiszereket, evőeszközöket, a szabadban szárított ruhákat, a kezelés napján javasolt összegyűjteni vagy letakarni. A kezelés idejére és az azt követő 1 órában javasolt az ablakokat, ajtókat zárva tartani és a külső levegőt bejuttató mesterséges szellőztető berendezéseket kikapcsolni. A kezelt területen termő zöldségeket, gyümölcsöket fogyasztás vagy feldolgozás előtt ajánlott megmosni.
A szabadban, fedetlenül tárolt vízgyűjtő edényekben, a különböző tárgyakban megülő esővízben akár egy hét alatt is kifejlődhetnek a szúnyoglárvák. A szúnyogirtó kezelés kiegészítéseként ajánlott, hogy az ingatlantulajdonosok szüntessék meg, rendszeresen ürítsék vagy takarják le az épületek körüli kisebb, pangó vízgyülemeket.
Alig kikelt madarakat és tojásokat is elpusztított a Vízügy barbár tarvágása a Gyáli-csatornánál
Egyik napról a másikra eltűnt a madárdal Vecsésen, mert a munkák ütemezésénél a természetvédelmi szempontokat egyáltalán nem vették figyelembe.
Petíció: Legyen Vecsésen vas-mangántalanító berendezés!
A csapvíz gyakran ihatatlan, fürdésre, mosásra is alkalmatlan. Ezek a problémák a jövőben halmozódni fognak, ha nem történik mielőbbi, hatékony fellépés.
Részt vesz a helyi előválasztás megszervezésében az Eleven Gyál és az Eleven Vecsés
Nem egy konkrét jelöltet támogatnak, hanem a folyamatot magát, a demokrácia kiterjesztését.