Hiába vásárolt be a kormány lélegeztetőgépből dögivel, hiába hozták meg végül a korlátozó intézkedéseket, és hiába hazudoznak továbbra is a vakcináról, nagyon nagy a baj.
Orbán az új járványügyi intézkedések bevezetése előtt azt mondta, az egészségügy ki fog tartani addig, amíg megérkezik a "vakcina" (a magyarázkodó fideszesek új varázsszava). Aztán amikor hetekkel, ha nem hónapokkal elkésve bevezették az szigorú korlátozásokat, azt mondta, hogy 50% az esélye, hogy kitartanak a kórházak. Orbán egyszerű logikájával ez azért ennyi, mert vagy igen vagy nem, tehát 50-50% az esély.
Az igazság viszont az, hogy már most a szakadék szélén áll a magyar egészségügy.
„Ez a rendszer már most nem bírja a járványt, elfáradtak az orvosok és nővérek, sok egészségügyi dolgozó megfertőződött, ezért kiestek az ellátásból. Az intenzív osztályokon a legtöbb kórházban ma is túl kevés a szakember” - mondta el a Népszavának Bencsik Andrásné, a Független Egészségügyi Szakszervezet alelnöke.
Orbán ezt igen furcsán értelmezi. Teljesen embertelen megközelítésében pusztán matematikai kérdésként kezeli az emberéleteket és a önfeláldozóan küzdő ápolók munkáját.
„Van egy szabály, hogy békeidőben egy nővér, egy orvos hány beteget tud kielégítően ellátni. Ezt a számot lehet növelni. Mondjuk a négyet nyolcra. A nyolcat tizenhatra és így tovább... És igaz, hogy csak gépeket kell figyelni, de mégsem lehet egy embernek húsz-harminc gépet figyelni."
Ez egy baromság!
Az emberhiányt nem lehet egy egyszerű szorzással megoldani. Sőt, jelen helyzetben sehogy sem lehet megoldani. Az elmúlt tíz évben kellett volna cselekedni, és időben megemelni az orvosok és ápolók fizetését, hogy ne hagyják el tömegével az országot és a pályát. De most már késő. Nagy bajban vagyunk!
„Jól hangzik, hogy beültetnek egy orvost a monitor elé, aki majd figyel mindent, de ez nem ilyen egyszerű."
Ezt egy a Népszavának nyilatkozó rezidens orvos mondta, akit a járvány miatt vezényeltek át egy fővárosi koronavírusos osztályra. Náluk egy orvosra 8 beteg jut, a nővérek pedig futószalagmunkában ápolják a betegeket: van aki etet, van aki fürdet, van aki gyógyszert adagol. Ez nem ideális, de másképp nem tudnák megoldani az ellátást.
Az átvezényelt rezidensek még májusban kaptak egy mindössze egy hetes intenzíves képzést. Sok szemész is átkerült a covid-osztályokra. Közülük az egyik elmondta, hogy egy e-mailben átküldött anyagból, képek alapján "tanultak meg" lélegeztetni.