Magyarország kilép a Nemzetközi Beruházási Bankból (NBB, angolul: International Investment Bank - IIB), és visszahívja a pénzintézettől a kormányzati delegáltakat - értesült a Világgazdaság.
Az internetes gazdasági portál csütörtöki cikkében azt írja: a kormány szerdán úgy döntött, hogy a bankban való részvétel értelmetlenné vált, miután az Egyesült Államok szankciós listára helyezte a budapesti székhelyű pénzintézetet és annak három vezetőjét, köztük Laszlóczki Imrét, a bank magyar alelnökét.
A lap emlékeztet: David Pressman budapesti amerikai nagykövet szerdán rendkívüli nemzetközi sajtótájékoztatóján beszélt arról, hogy az Egyesült Államok sokszor kérte Magyarországot és a többi NATO-tagot, hogy vegyék komolyan Oroszország és azon orosz intézmények jelenlétét, amelyek nincsenek tekintettel a jogállamiságra. Közlése szerint az USA nem ért egyet azzal, hogy "Magyarország vendégül látja" a pénzintézetet, amelynek vezető tisztviselői diplomatakiváltságokkal rendelkeznek.
- egyrészt hatalmas politikai kockázatot rejt, mert a bank pénze révén nyugodtan tud korrupt politikusokat vásárolni magának Európában
- másrészt jelentős gazdasági veszélyt jelent, mivel rajta keresztül Putyin oligarchái tisztára tudják mosni mocskos pénzeiket
- harmadrészt pedig nemzetbiztonsági kockázatot is hordoz, mert egy cseh titkosszolgálati jelentés szerint az orosz pénzintézet mögött kiterjedt orosz hírszerzési különítmény működik, tehát a bank kémek álcaszervezeteként működik.
Az ellenzék politikusai hazaárulásnak és a nyugati szövetségeseink elárulásának tartják azt, hogy Orbán 2019-ben beengedte Budapestre, és hagyta, hogy diplomáciai mentesség mellett tulajdonképpen létszámkorlátozás nélkül utaztathassanak be orosz kémeket „munkatársakat” és „vendégeket” Magyarországra és az Európai Unióba. És újabb árulás az, hogy Orbán a súlyos nyugati szankciók ellenére sem küldi vissza Putyinnak a „trójai falovat”, és továbbra is biztosítja azt, hogy jelen lehessen az unióban.
Oroszország Ukrajna ellen indított inváziója után Szlovákia, Csehország, és Románia is kilépett a pénzintézetből és Bulgária is jelezte, hogy nyártól megszünteti tagságát, így egyedül hazánk maradt szégyenszemmre az egyetlen NATO- és EU-tagország a bank részvényesei között. Legalábbis idáig.
A Nemzetközi Beruházási Bank legnagyobb tulajdonosa jelenleg Oroszország 45,44 százalékkal, majd Magyarország következik 25,27 százalékkal. Kuba részesedése 2,83 százalék, Mongóliáé 1,8 százalék, Vietnamé pedig 1,26 százalék.
A budapesti székhelyű orosz kémbankot és annak magyar vezetőjét is szankciós listára tette az USA
Valószínűleg ez csak az első lépés. Egyértelmű, hogy az USA az orosz agresszor szövetségesének tekinti Magyarországot, amely Moszkvát segíti az ukrajnai hódító háborújában. Orbánék elárulják a magyar nemzeti érdekeket és a vesztesek oldalára sodorta hazánkat.
Magyarország maradt a KGST-utód orosz kémbank egyetlen európai uniós részvényese
Szlovákia és Csehország már korábban kilépett, Románia és Bulgária nyáron teszi ezt, csak a putyinpicsi Orbánék azok, akik a súlyos nyugati szankciók ellenére sem küldik vissza Putyinnak a „trójai falovat”, és továbbra is biztosítják azt, hogy jelen lehessen az unióban.
Cseh Katalin: Az orosz kémbank Magyarország szégyene!
Az USA által a magyar vezetőjével együtt szankciós listára tett putyinista pénzintézet kitiltását az EU-ból a Momentum uniós képviselője már egy évvel ezelőtt kezdeményezte.