Orbán megafonos talpnyalói azt próbálják behazudni, hogy nem adófizetői pénzből, hanem adományokból működnek. Azt akarják bemesélni, hogy nem közpénzből hirdetik - milliárdokról beszélünk - a hazugságokat. Nézzük, miért sántít ez az állítás.
Már az egész országnak elege van abból, ahogy a megafonos propagandistáknak ömlik szájából a sár. Hiába tesz meg mindent az ember, nem tudja elkerülni a hirdetett fideszes agymosó videókat, amikben hazudnak, mint a vízfolyás. Nem lehet megnyitni a Facebookot úgy, hogy ne mászna az ember arcába Trombitás Kristóf, Deák Dániel, Bohár Dániel, Apáti Bence és a többi.
Ráadásul nem ismernek határokat: havonta százmilliókat hirdetnek el a Facebookon, hogy hazugságokat terjesszenek mindenkiről, aki küzd a rendszer ellen. Az elmúlt egy hónapban például 200 milliót költöttek el a Magyar Pétert gyalázó videók hirdetésére.
Persze a megafonosok azt állítják, nem közpénzből működnek. Szerintük nekik adományozóik vannak. Viszont el akarják titkolni, hoggy kik azok az adományozók. Nemrégiben a Telexet még be is perelték, amiért az újság azt írta, hogy a Megafon közpénzből működik. A bíróság a Telexnek adott igazat: megalapozottan juthatott a lap erre a következtetésre.
A cikk alapján tömören összefoglalva mutatjuk be, hogyan juthat a közpénz a Megafonba. Nem egyszerű: a gépezet kiépítői mindent elkövettek, hogy ne lehessen egyértelműen bizonyítani, közpénzből működik-e a Megafon.
Első állomás: Batthyány Lajos Alapítvány
Ahogyan a fideszes propaganda kapcsán ezt már megszokhattuk, Rogán Antaltól indul ez is. Az elmúlt években iszonyatos mennyiségű pénz önt a kormány a Batthyány Lajos Alapítványba. A Rogán vezette kabinetiroda 2018 és 2020 között összesen már 7,9 milliárd forintot adott át támogatásként a Batthyány Lajos Alapítványnak. De még egy 10 milliárd forintos értékű villát is kapott a Karmelita mellett a budai Várban. 2018 eleje óta az alapítvány összesen legalább 11,3 milliárd forint közpénzt kapott.
Második állomás: Alapjogokért Központot
Az Alapjogokért Központot fenntartó Jogállam és Igazság Kft. nem csak a Batthyány Lajos Alapítványtól kap pénzt. Megalakulásától kezdve sok tízmillió forintos támogatást kapott például a Fidesz pártalapítványától. Ahogy a jegybank Pallas Athéné alapítványától is. Egyértelműen a Rogánnak köszönhetően kapott közpénzmilliárdokkal feltöltött Batthyány Lajos Alapítvány az egyik legjelentősebb pénzelője a Jogállam és Igazság Kft.-nek, ezzel az Alapjogokért Központnak. 2013. és 2020. között mintegy 2,4 milliárd forint közpénzt kapott a Kft. támogatásnak nevezve. Az Alapjogokért Központot fenntartó Jogállam és Igazság Kft. részben biztosan közpénzből működik. Így az Alapjogokért Központ is.
Itt már a fideszes logika szerint a Batthyány Lajos Alapítványon keresztül az Alapjogokért Központhoz juttatott közpénz elveszti közpénz jellegét. A Jogállam és Igazság Kft. már nem számol el tételesen azzal, hogy mire költi a pénzt. Innentől kezdve nehéz követni a pénz útját.
Harmadik állomás: a Megafon
A Megafon Központ tulajdonosa nem más, mint Kovács István, aki az Alapjogokért Központnak a stratégiai igazgatója is. A Megafon papíron adományokból működik. Ezekből az adományokból van forrása százmilliós hirdetési kampányokat folytatni. Érdekes kérdés, hogy mennyi lehet ebből a valós adomány. Nem valószínű például, hogy az adó 1%-okból. A Megafonnál jóval nagyobb CÖF-CÖKA ugyanis tavaly 1,7 millió forintot gyűjtött így. Vagyis hihetőbb és reálisabb azt feltételezni, hogy a Rogánéktól az Alapjogokért Központig vándorló közpénz végül a Megafonban köt ki.
Ábrán illusztrálva tehát így nézhet ki a közpénz útja:
Potyondy Edina egyébként nemrég szavazást indított Facebook-oldalán arról, “ki a legutálatosabb közpénzen kitartott hazudozó? Ki a rémkirály?”. A posztra reagálva lehetett szavazni Apáti Bencére, Bohár Dánielre, Deák Danira, Dér Stefire, a Kopaszosztra, Rákay Kálmánra és Trombitás Kristófra. A szavazást óriási fölénnyel nyerte meg Bohár Dániel.