Ha az euróövezet része lennénk, ez az inflációs hatás nem érvényesülne – mondta a DK egészségpolitikusa.
Aki gyógyszertárba megy, tapasztalja, hogy elég sok minden nem kapható, egyes gyógyszerekért Szlovákiába járnak át magyarok. A hírek szerint 1500 gyógyszer, gyógyhatású készítmény nem elérhető. Erről Komáromi Zoltán orvost, egészségpolitikust, a DK országgyűlési képviselőjét kérdezték a Klubrádióban.
Azzal kapcsolatban, hogy mit lehet kezdeni ezzel a helyzettel, azt mondta: ha a gyógyszerészek és a háziorvosok napi kapcsolatban vannak egy adott településen, kerületben, és tudják jelezni, hogy mi az, ami tartósan hiánycikk, akkor segíthetnek a betegeknek. Akkor van baj, amikor megjelenik a beteg a receptjével a patikában és kiderül, hogy nincs, amire szüksége lenne.
Hogy miért alakult így, annak több oka van. Elsőként azt említette, hogy a covid-járvány miatt zavarok voltak (bár nem ilyen mértékben) az európai gyógyszer-kereskedelmi láncoknál is, ami begyűrűzött Magyarországra is. A másik, hogy a gyógyszergyárakat az év végén „Mikulás-ajándékként egy kis különadóval megkínálta a kormány”, így kevesebbet tud az adott cég a logisztikára és esetleg árengedményekre fordítani. A harmadik ok, hogy az állami finanszírozás adott forintnyi értékű támogatást jelent egy gyógyszer árához, viszont a gyógyszerek, alapanyagok legnagyobb része euróban, dollárban számolódik el. Ilyenkor a NEAK azt mondja, hogy csökkentsen árat a gyártó vagy a forgalmazó, de mivel Magyarország nagyon kis piac, egyszerűbb nekik kivonulni, mint mindenhol engedni az árból.
Sajnos most már lassan pszichiátriai gyógyszerek és antibiotikumok is vannak a hiánycikkek listáján – emelte ki. Ha az euróövezet tagja lenne Magyarország, ez az inflációs hatás nem érvényesülne és nemcsak az árengedményről, hanem a szállításról is szó van – fűzte hozzá. Ha megnőnek a működtetési költségek, azok a nagykereskedő profitját csökkentik, és ő is gondolkodik, hogy melyik gyógyszeren mekkora árrés van. „Ezen a szinten a gyógyszerkereskedelem az kereskedelem, a pénzről szól” – mondta Komáromi Zoltán.
Végtelenül felelőtlen, hogy az Orbán-kormány hagyja elszállni a kórházak adósságát
Az Orvostechnikai Szövetség főtitkára szerint két hónap alatt 26 milliárd forintos kifizetetlen számlát halmoztak fel az intézmények a beszállítók felé, akik (legnagyobb részük hazai kisvállalat) ismét futhatnak a pénzük után.
DK: A szakrendelők államosításával a teljes járóbetegellátás össze fog omlani
Bár a hivatalos tájékoztatásban a szakellátás harmonizációja szerepel indokként, valójában a gyógyításra szánt támogatások további csökkentése lehet a valódi cél ezzel a lépéssel.
Kálmán Olga: Az orbáni egészségügy miatt élünk 8 évvel kevesebbet, mint egy átlagos európai polgár
Ide vezetett a magyar orvosok és egészségügyi dolgozók ezreinek elüldözése, az egészségügyre fordított állami kiadások csökkentése, a várólisták sok esetben akár több évesre duzzadása és az állami szűrővizsgálatok kormányzati elhanyagolása - jelentette ki az Eurostat adataira reagálva a népszerű tévésből lett országgyűlési képviselő.