Hazánk teljes gazdasági elszigetelődését hiába nevezte legutóbb semlegességnek Orbán Viktor, egyáltalán nem pozitív folyamatról van szó. Magyarország nem Svájc mintájára különült el a környező országoktól, sokkal inkább, mint Fehéroroszország vagy Észak-Korea. Ez a kormányfő tudatos konfliktuskeresésére, valamint az EU és a NATO belülről történő szétfeszítésére vezethető vissza - írja közleményében Vajda Zoltán, a Költségvetési Bizottság elnöke, országgyűlési képviselő.
Hozzáteszi: A kormány folyamatosan összetűzésbe kerül nyugati szövetségeseinkkel, és kiszolgáltatja hazánkat a kínaiaknak, például olyan többszáz milliárdos hitellel, melynek sem célját, sem kondícióit, sem futamidejét nem tudjuk.
Vajda szerint az ellenségeskedő, különutas külpolitika helyett a hagyományos politikai és gazdasági szövetségeseinkkel kellene kiegyensúlyozott, jó viszonyt ápolni, nem egyoldalú és kiszolgáltatott kapcsolatokat kiépíteni a keleti országokkal.
A magyar gazdaságot azonban nemcsak a kormány iránytévesztett külpolitikája sújtja, hanem a költségvetés teljes összeomlása is - teszi hozzá a politikus. Friss hír ugyanis, hogy minden idők legnagyobb költségvetési hiányát hozta össze a kormány augusztusban. Már a megemelt hiánycélt is csak brutális megszorításokon keresztül fogja tudni tartani a kormányzat, ezt pedig ismét csak a magyar emberek fogják elszenvedni.
Vajda Zoltán végül leszögezi: A kormány két legkudarcosabbnak mondható minisztere úgy tűnik, felfele fog bukni. Orbán Viktor kötcsei iránymutatása arról árulkodik, hogy Nagy Márton még nagyobb hatalmat fog kapni, egy mindent irányító gazdasági csúcsminisztérium formájában, Varga Mihály pedig a jegybankot vezetheti majd. Megjegyzendő, hogy a kormányfő azt is mondta, olyan MNB-elnököt akar, aki együttműködik a kormánnyal. Egy normális piacgazdaságban azonban a fiskális és a monetáris politika egymástól függetlenül működnek.