Meglett a következménye annak, hogy a Fidesz politikai küzdelemmé és pofátlan mutyizássá degradálta a járványkezelést: népességarányosan jóval többen haltak meg koronavírusban Magyarországon, mint az európai országok többségében.
A legfrisseb statisztikai adatok alapján a koronavírus-járvány idején mérhető többlethalálozás Magyarországon kiugró volt. A védekezés minőségét leginkább meghatározó mutató alapján hazánk az EU-s lista legalsó harmadában foglal helyet.
Ez persze a szöges ellenéte csicskamédiában szajkózott öntömjénező dicshimnuszoknak. A tények azonban makacs dolgok, és most már olyannyira egyértelmű, hogy a többlethalálozás kiemelkedően magas volt hazánkban, hogy Gulyás Gergely főnyalonc is kényetlen volt elismerni a június 24-i Kormányinfón. Persze
Itt az ideje tisztázni, miért nem a magyar állampolgárok hibája az, hogy gyászba borult az ország a Covid-19 betörését követően, mint ahogy azt is, hogy kik a valódi felelősök!
Először is: nagyon nehéz úgy jó egészségi állapotnak örvendeni, hogy a magyar egészségügyi rendszer még békeidőben sem működik elfogadhatóan. A magyar kormány extra alacsonyan tartotta a GDP-arányos egészségügyi célú költéseket, és 11 év alatt nem sikerült egy paraszthajszálnyit sem javítani a helyezeten. Hogy miért? Munkás dolog az egészségügy: nagyon kellene érteni hozzá, viszont nem lehet túl sokat lopni. Hagyták is a fenébe inkább.
Másodszor: mindig késve zártunk, mindig korán nyitottunk. A káoszkormány mindig túl lassúnak, a gazdasági érdek pedig mindig erősebbnek bizonyult a szakmai indokoknál, de még a józan észnél is.
Harmadszor: az első pillanattól kezdve lehetett tudni, hogy a koronavírusos betegek kórházi kezelésében mi lesz a szűk keresztmetszet, ez pedig az intenzíves ápolók száma. Ebből a járvány kitörésekor 2000 fő volt hazánkban, ami a műszakbeosztásokat és a nem covidos betegeket figyelembe véve azt jelenti, hogy egyszerre legfeljebb 600 fő koronavírusos beteget lehetett volna egyszerre biztonságosan ellátni.
A betegség terjedésének görbéi ugyanis jól megjósolható módon reagáltak az intézkedésekre. Így hát ne higgyjük, hogy Orbán nem fogta föl, hogy mekkora halálozást jelent, ha nem zár időben, és nem vár ki a nyitásokkal. Pontosan tudta, hogy minden nap, mikor 100 embernél több halt meg a Covid-osztályokon az bizony az ő sara lesz, mégis fontosabb volt a politikai érdek és a mutyi.
Az elhunytak hozzátartozóinak tartozunk azzal, hogy nem hagyjuk ezt a tragédiát eltűnni a napi politika mocsarában. A Kormány felelőssége elvitathatatlan, és mi nem feleljtünk.
Szél Bernadett: A járvány elleni védekezés vezetője nem hajlandó elárulni a COVID-halálozás definícióját
Propagandainterjút küldött válaszként Müller Cecília arra a kérdésemre, hogy kik számítanak Magyarországon a koronavírus áldozatai közé. Miközben a kormány folyamatosan kétségbe vonja a halálozási adatok nemzetközi összehasonlíthatóságát és Európa legsikeresebb járványkezeléséről beszél, nem hajlandóak elárulni a COVID-halálozás definícióját - jelentette ki Szél Bernadett.
10 dolog, ami bizonyítja, hogy a Fidesz megbukott a járványkezelésben
Szelényi Zoltán, az MSZP és a Párbeszéd közös országgyűlési képviselőjelöltje egy bejegyzésben összegezte azt a tengernyi hibát, amit az Orbán-kormány elkövetett a koronavírus-járvány egy éve alatt. Mutatjuk a 10 legnagyobb tévedést és bűnt!
Már Kásler sem tudott mit hazudni az elbukott járványkezelésről
A többek között elvileg az egészségügyért is felelős miniszter kényszerűen bevallotta, hogy egy bizonyos covid-osztályokon a betegek 80 százalékát elvesztették. Ez nem csak a nyugati országokhoz képest borzalmas adat, de a itthon is az eddigi legrosszabb.