Fontos szerepe lehetett az ügyletben Orbán kínai bankár jóbarátjának is.
A Telex információi szerint a Vodafone adásvételében, melyben részben az államhoz, részben a 4iG-hez került a távközlési cég, kínai óriásbankok vállaltak jelentős szerepet.
Ezek hivatalosan kereskedelmi bankok ugyan, de fejlesztési célokat vagy export-importot is ösztönöznek, így kínai állami célokat is szolgálnak, például a nagy kínai nemzetközi programok finanszírozásában vesznek részt.
A négy nagy kínai „policy bank” ma a világ négy legnagyobb bankja, egyenként is 4000-5000 milliárd dolláros, szinte felfoghatatlan mérlegfőösszeggel dolgoznak. Vodafone-deal megfinanszírozásában ezek közül három is benne van.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) pont nemrég adott ki egy közleményt arról, hogy Matolcsy György jegybankelnök találkozott az egyik emlegetett bank, a CCB elnökével, Tien Kuo-lival (Tian Guoli). Matolcsy üdvözölte, hogy a China Construction Bank is megnyitotta magyarországi fióktelepét, és hogy egyre több kínai kereskedelmi bank telepedik le hazánkban, vagy alakítja ki itt regionális központját.
Tien nagyon fontos szereplő a magyar–kínai pénzügyi kapcsolatokban. Korábban a Bank of Chinának (BoC) volt az elnöke, és rendszeresen jár Budapestre. Orbán Viktorral személyes jó barátságot ápol.
Már nem csak a Vodafone-ban, hanem a Yettel-ben is van részesedése a magyar államnak
Terjeszkedik a kisgömböc. Hogy ez kinek jó, arról csak elképzeléseink lehetnek. Persze azok vannak is, elég konkrétak.
Törvénytelen lehet a magyar Vodafone felvásárlása
Az LMP a Gazdasági Versenyhivatalhoz fordul, Hadházy Ákos pedig a 4iG ellen adócsalás miatt indult NAV nyomozás irataiból szemezgetett. A független képviselő szerint az, ahogyan a Fidesz besegít a 4IG-nek a DIGI, az Antenna Hungária, az MVM Net és a Vodafone megvásárlásában, az elmúlt 12 év egyik legnagyobb botránya.
80 nap alatt a NER körül: a soha meg nem térülő Budapest-Belgrád vasútvonal
A kínai kommunista párt érdekei mentén, több százmilliárdos kínai hitelből épül, és rosszul jár vele az ország, mi az? Igen, a Fudan is jó válasz, de ezúttal hazánk kínai adósrabszolgaságba döntésének ősbűnét, a Budapest-Belgrád vasútvonal építését járjuk körbe.