Az orosz gáz az uniós országok közül továbbra is hazánkba érkezik a legdrágábban, ezt az orosz Barátságért érdemrenddel kitüntetett Szijjártó külön szerződésben biztosította be. Így finanszírozza Orbánék jóvoltából minden magyar gázfelhasználó erőn felül Putyin hódító háborúját.
Az orosz gáz az uniós országok közül továbbra is hazánkba érkezik a legdrágábban, ráadásul magyar sajátosság, hogy minél magasabb az ár, annál többet veszünk - derítette ki a G7 gazdasági portál.
Bár a magyar-orosz gázszerződés részletei titkosak, az már tavaly kiderült, hogy nem fix áron kapjuk az energiahordozót: az oroszoknak fizetendő összeg némi csúszással a holland tőzsdei árakat (TTF) követi. A kormányzat erről sokáig hallgatott, sőt a 2022-es választások előtt egyértelműen az volt a narratíva, hogy a rezsicsökkentés fenntartásának az orosz szerződés a garanciája. Ősszel azonban előbb Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter, majd Orbán Viktor miniszterelnök is nyíltan beszélt a tőzsdéhez kötött árazásról.
Decemberben egyébként – a tőzsdei árak korábbi alakulásának megfelelően – itthon és Európa többi részén is jelentősen csökkent az orosz importgáz átlagára. Az adatokat közlő országok közül azonban a legdrágábban ezúttal is Magyarországra érkezett az energiahordozó.
A magyar importár az elmúlt hónapokban az uniós átlagot rendre 25-60 százalékkal haladja meg, ami tényleg nagyon jelentős különbség. A legegyszerűbb magyarázat, hogy az orosz-magyar gázszerződés mégsem annyira jó, mint ahogy ezt a kormányzat kommunikálja.
Valószínűleg ez nemzetközi összevetésben tényleg így van. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy az adatokat több dolog is torzíthatja, így jó eséllyel annyira azért nem rossz a megállapodás árazása, mint amilyennek a mostani adatok alapján elsőre tűnik.
Az orosz import átlagárát egyértelműen az állami beszerzések határozzák meg. Jelenleg azonban ez sem kizárólag a hosszú távú szerződést kezelő MVM-re korlátozódik. Nyár végén ugyanis Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter letárgyalt egy külön megállapodást is Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel a szerződött mennyiség felett további 700 millió köbméter gáz beszerzéséről. Ezt viszont nem az MVM, hanem az állam nevében a Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség hozza be.
Méghozzá rendkívül drágán. A G7 információi szerint ugyanis erre a mennyiségre fixen a kifejezetten magas nyári árat rögzítették be. A beszerzést szabályozó kormányrendelet alapján a vásárlást 1,85 milliárd eurónyi hitelből finanszírozzák, így ha elfogadjuk, hogy ez a vételár, akkor köbméterenként 1000 forint felett fizethetünk az utolsó pillanatban letárgyalt többletmennyiségért. Ez a decemberi átlagos importár több mint másfélszerese.
Úgy tudjuk, hogy ez a különmegállapodás még a decemberi szállításokat is érintette, felfelé húzva ezzel az átlagárat. Így az MVM hosszú távú szerződéséből önmagában valószínűleg kedvezőbb ár adódott volna: kizárólag az alapján nem biztos, hogy mi fizetnénk a legtöbbet az orosz gázért. Ezt valószínűleg csak a másik, rendkívül drágán megkötött megállapodással „sikerült” elérni.
Ez a hála a putyinpincsiségért: Mindenki másnál drágábban kapja Magyarország az orosz gázt
Hiába lett Orbán Putyin kettősügynöke az EU-ban és a NATO-ban, a lehető legrosszabb üzletet kötöttük az oroszokkal. Megint a történelem rossz oldalára álltunk, és ráadásul a semmiért.
Csökken a földgáz ára - Na nem itt, hanem Németországban
Miközben mi a lehető legmagasabb árnál hosszútávon odaláncoltuk magunkat az orosz gázhoz, és így finanszírozzuk Putyin hódító háborúját, Németországban a tavalyi nagy emelkedés után csökkenésnek indult a földgáz ára, és egyre kevésbé valószínű, hogy a vezetékes orosz szállítások kiesése gondot okoz az ellátásban a következő télen.
A kormány ragaszkodik a hétszeres gázárhoz, szembemegy érte akár Európával is
A DK szerint a kormány azért harcol az uniós gázársapka ellen, hogy Putyinnak legyen pénze embereket ölni Ukrajnában.