A cseh és román gazdaság nem tud róla, hogy a brüsszeli szankciók ártanának nekik. Talán mert se a cseh, se a román kormány nem plakátolta tele közpénzből ezzel a hazugsággal az egész országot, és ársapkás álintékedésekkel se pörgetik az inflációt.
Októberben lassult Romániában az éves infláció, 15,3 százalékra mérséklődött a szeptemberi 15,9 százalékról
- közölte pénteken a román országos statisztikai intézet, miközben Magyarországon ugyanez az adat a KSH szerint 21,1%, és lesz ez még az év végére magasabb is.
Tavaly októberhez képest Romániában az élelmiszerek 20,5 százalékkal drágultak (ez nagyjából fele a hivatalos magyar adatnak - a nem hivatalosnak meg még kisebb része), a nem élelmiszerek 14,3 százalékkal kerülnek többe, míg a szolgáltatásokért 8,3 százalékkal kell többet fizetni.
Egy év alatt a liszt 34,5 százalékkal, a kenyér 27 százalékkal drágult, a zöldségek 25 százalékkal kerülnek többe, ezen belül a krumpli 40 százalékkal drágult, az étolaj 43,5 százalékkal.
Októberben 15,1 százalékra esett vissza az éves infláció Csehországban a szeptemberi 18 százalékról
- ezt már a Cseh Statisztikai Hivatal közölte csütörtökön Prágában. A drágulás ütemének lassulása jóval nagyobb, mint amit az elemzők vártak, akik néhány tized százalékpontnyi fékezésre számítottak.
Az árszínvonal alakulását októberben leginkább a kormányzati intézkedések, azaz a lakossági áramfogyasztásra kifizetett állami támogatások befolyásolták - mutatott rá a statisztikai hivatal. A kormány takarékossági intézkedéseinek köszönhetően 2020 decembere óta most első ízben csökkent havi összehasonlításban az áram ára - jegyezte meg Pavla Sedivá, a statisztikai hivatal szakigazgatója.
A villanyáram ára októberben évi 38,2 százalékkal, havi összehasonlításban pedig 53,9 százalékkal csökkent Csehországban. A földgáz ára októberben 2,7 százalékkal volt magasabb, mint egy éve.
Éves összevetésben a húsfélék 26,6 százalékkal, a cukor 54,3 százalékkal, a vaj 27 százalékkal, a csirkehús 2,7 százalékkal, míg a zöldség 9,4 százalékkal drágultak októberben.
A magyarok mindeközben a két kezüket összetennék az ilyen adatokért. Úgy látszik a cseh és román gazdaság nem tud róla, hogy a brüsszeli szankciók ártanának nekik. Talán mert se a cseh, se a román kormány nem plakátolta tele közpénzből ezzel a hazugsággal az egész országot, és ársapkás álintékedésekkel se pörgetik az inflációt.
Bőven 50% feletti az élelmiszerár-infláció a G7 bevásárlókosara alapján
A fogyasztói kosaruk egy éve 16,6-17,4 ezer forintba került, most ugyanezért 24,7-28,7 ezer forintot kell fizetni.
Orbán példaképe, barátja 80 százalékos inflációt hozott össze Törökországban
Csak augusztusban 143%-kal nőttek a termelői árak Törökországban. A közgazdászok figyelmeztetnek, hogy fenntarthatatlan az unortodox monetáris politika, Erdogan azonban kitart mellette. Orbán és Matolcsy is hangoztatja az unortodox gazdasági politikát. Ez vár ránk is?
A magyar infláció mintegy másfélszerese az eurózóna átlaginflációjának
És ez a különbség a közeljövőben tovább nőhet, ha megjelenik a magyar adatokban az energiaár-növekedés.