Nem jött be a zsarolás, és kevésnek bizonyultak a kamuintézkedések is. Magyarország uniós megítélése romokban. Ezt sikerült Orbánéknak elérni a sokévnyi lopással és bomlasztással.
Az Európai Parlament (EP) szerint az Európai Bizottság és a magyar kormány által az uniós pénzek felhasználását érintő aggályok eloszlatására javasolt 17 magyar intézkedés nem elegendő az EU pénzügyi érdekeit fenyegető rendszerszintű kockázatok kezeléséhez, még akkor sem, ha teljes mértékben végrehajtják őket, azért azt javasolta, fagyasszák be a Magyarországnak szánt uniós forrásokat.
Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén 416 szavazattal, 124 ellenszavazat és 33 tartózkodás mellett elfogadott állásfoglalásban az EP-képviselők kijelentették, hogy az uniós bizottság és az Európai Unió Tanácsa "a magyar nyomásnak ellenállva" ne fogadja el a források felfüggesztését jelentő, a jogállamisági mechanizmus keretében javasolt intézkedéseket.
Véleményük szerint az uniós források befagyasztásának feloldása csak akkor lenne lehetséges, ha a magyar korrekciós intézkedéseknek a gyakorlatban is fenntartható hatása van.
A koronavírus-járvány utáni helyreállítást segítő uniós források lehívását lehetővé tevő magyar tervvel kapcsolatban az EP sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy a magyar kormány lépései miatt a pénzek még nem jutottak el a magyarokhoz. Megjegyezték ugyanakkor, hogy továbbra is fennáll az uniós pénzekkel való visszaélés kockázata, ezért a magyar terv jóváhagyásával mindaddig várni kell, amíg az ország teljes mértékben végre nem hajtja az Európai Bíróság és az Emberi Jogok Európai Bírósága valamennyi vonatkozó ítéletét.
Az EP-képviselők állásfoglalásukban felszólították az Európai Bizottságot és a tanácsot, hogy ne engedjenek a kulcsfontosságú uniós döntések, köztük az Ukrajnának szánt 18 milliárd eurós segítség, illetve a globális minimális társaságiadó-kulcs bevezetése megakasztásával nyomást gyakorló Magyarországnak. Az EU-s döntéshozatal egyhangúságot megkövetelő szabályával való visszaélés ne legyen semmilyen hatással a helyreállítási tervvel és a jogállamisággal kapcsolatos döntésre - jelentették ki.
Az EP-képviselők nehezményezték továbbá, hogy az Európai Bizottság csak "hosszú késedelem után és túlzottan korlátozott hatállyal" indította el az uniós pénzek védelmét szolgáló feltételességi mechanizmust Magyarországgal szemben. Végezetül arra szólították fel a brüsszeli testületet, tegyen azonnali lépéseket a jogállamiság megsértésének egyéb vetületeit illetően is, különösen az igazságszolgáltatás függetlenségével kapcsolatosan.
Az Európai Bizottság szeptember 18-án korrupcióval és közbeszerzésekkel kapcsolatos aggályok miatt a Magyarország számára rendelkezésre álló uniós forrásokból 7,5 milliárd eurónyi összeg befagyasztására tett javaslatot. A lépés a jogállamisági feltételrendszerhez kapcsolódó mechanizmus áprilisi elindítását követte. Magyarország tárgyalt az uniós bizottsággal, majd 17, az aggályok kiküszöbölését célzó intézkedést mutatott be. A végső döntést az Európai Bizottság ajánlása alapján az Európai Unió Tanácsa hozza meg december 19-ig.
(MTI)
Nem megfelelőek a jogállamiság helyzetével kapcsolatos aggályokra adott magyar intézkedések
A jogállamisági feltételrendszerrel foglalkozó európai parlamenti képviselők szerint továbbra is vannak kockázatok Magyarországon, és arra kérték fel a Bizottságot, hogy tartsa fent az uniós források befagyasztásával kapcsolatos javaslatot Magyarország vonatkozásában.
Cseh Katalin: megélhetési válság van, az EU-s pénzekre most lenne szükségünk, nem hónapok múlva
A Momentum politikusa szerint már rég csatlakozni kellett volna az Európai Ügyészséghez, ami valódi elköteleződést jelentett volna a korrupció üldözése érdekében és sokkal hamarabb meg is érkezhetnének az EU-s pénzek.
Teljes körű ellenőrzés alá vonták Magyarországot Orbánék bűnei miatt
A jogállamiságot és demokráciát érintő, régóta fennálló problémák miatt az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése (PACE) arról határozott, hogy teljes körű ellenőrzési eljárás alá vonja Magyarországot - tájékoztatott a 46 tagot számláló Európa Tanács parlamenti testülete szerdán Strasbourgban.
Megszavazta az EU Parlament: Magyarország nem teljes értékű demokrácia többé
Bár a fideszes képviselők és a szélsőjobboldali szövetségeseik "hungarofóbiát" és "boszorkányüldözést" kiáltottak a tegnapi vitán, a Parlament továbbra is az az uniós intézmény, amely néven nevezi a problémát.
15 milliárd eurós uniós elvonás lehet az Orbán-maffia tevékenységének következménye
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke várhatóan vasárnap javasolni fogja a Magyarországnak szánt 22,5 milliárd euró értékű kohéziós források akár 70 százalékának felfüggesztését az EU 2021-27-es költségvetéséből - az uniós tisztviselők szerint.