A Fidesz éppen most szavaztatta meg az országgyűléssel az állami vagyon elrablását. A NER-droidok az Orbánék által kreált alapítványoknak adták azokat az állami tulajdonú épületeket és más vagyonelemeket, amelyek máig közvagyonnak számítottak.
Hogyan vegyük vissza, ami a miénk? Erre keressük a választ.
Az állami vagyon ezermilliárdjait adja az kormány "közérdekű vagyonkezelő alapítványoknak" csúfolt fideszes gittegyleteknek, amelyekben Orbán csicskái hozzák a döntéseket a 2022-es országgyűlési választások után is. Ezek szabadon használhatják és akár értékesíthetik is az Orbánéktól ingyen kapott zsákmányt. Például a több százmilliós eddig a napig állami ingatlanvagyont, vagy a MOL és Richter 700 milliárd forintnyi részvényvagyonát.
A Fidesz-kormány az állami vagyon eltüntetésével van elfoglalva, miközben a világ legrosszabb koronavírus-kezelőjeként 26 ezer magyar sírásója.
Több jogász és ellenzéki politikai szereplő nyilatkozott úgy, hogy van megoldás.
Egy új kormány kétharmados többséggel el tudja törölni az alapítványokat, de az általuk eladott már értékesített vagyon elveszett, soha nem szerezhető vissza többé.
– így összegezhető Ligeti Miklós, a Transparency International Magyarország jogi vezetőjének álláspontja
"Amit most művel a hatalom, az a közvagyon végleges elveszítésének a lehetőségét hordozza magában. Ez valóságos padlássöprés, az állami vagyon kifosztása" – írja Ligeti Miklós.
Ligeti szerint az a megoldás, hogy egy kormányváltás után az állam sarkalatos, vagyis kétharmados törvényben, illetve az Alaptörvény módosításával:
Egyszerűen törölni kell a Fidesz által kitalált kamu vagyonkezelő alapítványokat a törvényből, ez által meg lehet szüntetni a trükközést.
"Ehhez persze egyfajta jogállami forradalom, de legalábbis alapítványi ellenforradalom kell" – teszi hozzá.
Mások véleménye az, hogy 2022-ben az országgyűlési választásokon egyszerű többséget szerezve is vissza lehet szerezni a NER-kiskirályoktól az elrabolt állami vagyont. Az ő álláspontjukat szintén ismertetni fogjuk.
A Fidesz párhuzamos országot épít, egy saját királyságot saját vagyonnal, mert tudja, elveszítheti a jövő évi választást.
Mellár: Az egyetemi modellváltás az állami vagyon magánosítása - a járvány közepén
A járvány okozta válság kellős közepén sem a magyar emberek megvédésével, a gazdaság talpra állításával foglalkoznak Orbánék. Inkább az egyetemeink elfoglalásán keresztül készülnek fel az uniós támogatások lenyúlására.
Mellár rávilágított: Alkotmánymódosítás kell majd, hogy helyrehozzuk Orbán bűneit
Mellár Tamás szerint az modellváltás lényege, hogy a minisztérium se tudjon hozzáférni az addig az alapítványnak folyósított pénzekhez. Ezt csak alkotmánymódosítással, vagy új alkotmánnyal lehet "visszacsinálni".
Oláh Lajos: Miközben tombol a járvány, Orbánék kilopták az egyetemeket a közös tulajdonunkból
Adtak hozzá temérdek pénzt is, hogy azt egyetemi alapítványok kuratóriumaiba beültetett fideszes csókosok talicskázhassák haza. Bajkai István pl. havi 1,5 milliónál is többet megkeres tagságaival.
Kijöttek a számok: Szegeden szinte senki nem akarja, hogy alapítványi legyen az SZTE
Ez sem elég ahhoz, hogy elfelejtsük ezeket a terveket?
A gödöllői egyetemet tulajdonló alapítványé lett a Grassalkovich-kastély
Ezzel gyakorlatilag magánkézbe került az ország egyik legszebb kastélya.