Sajnálatos módon az elmúlt hét évben sok településnek nem sikerült biztosítani a polgárok számára azokat a lehetőségeket, amelyek nélkülözhetetlenek egy stabil élethez.
Emiatt az elmúlt hét évben tovább folytatódott a szegényebb régiókból való kiköltözés.
A helyi lakosok javarészt nyugatra, leginkább Budapestre, Pest megyébe, valamint Győr-Moson-Sopron megyébe integrálódnak. A Központi Statisztikai Hivatal adati alapján a munkahelyek száma és elérhetősége folyásolta be a válság utáni időszakban is, hogy a magyarok melyik régiókban élnek szívesen.
A KSH információi szerint az elmúlt években folytatódott a szegényebb keleti és dél-dunántúli régiók kiürülése, főként a gazdagabb nyugati megyékbe, valamint a főváros térségébe.
Csepeli György szociálpszichológus úgy fogalmazott,
A szokványos fejlesztéspolitika kontraproduktív, a fejletlen régiókba irányított pénzek elfolynak, nem hasznosulnak.
Hozzátette, "csak az a felzárkóztatási politika lehet eredményes, amely az infrastruktúrába, az egészségügybe, az oktatásba, az idegen nyelvű képzésbe, valamint a kreatív iparba fekteti a pénzt, adókedvezményt nyújtva az oda költöző értelmiségieknek, vállalkozónak. Az adatokból egyértelműen látszik, hogy a belső migránsok – akik elsősorban a fiatalok, a képzettek, valamint a vállalkozó szelleműek - alapvetően délről és keletről nyugatra tartanak, csak Jászberény és Hajdúszoboszló képez kivételt."
Csepeli a Népszavának azt is kifejtette, az országon belüli vándorlás nagyjából ugyanarra vezethető vissza, mint a külföldre költözés. Az emberek jobb lehetőségekben reménykednek a munkahelyeket illetően.
2019-ben a megyék közül a legnagyobb veszteséget Borsod-Abaúj-Zemplén és Békés könyvelhette el. Míg az előbbiből 5200-zal, az utóbbiból 4550-nel többen mentek el, mint amennyien odaköltöztek. Észak-Magyarország és Békés megye területét a hét év alatt körülbelül 5-7 százalékos veszteség érhette, országosan 1,4 százalékkal csökkent a lélekszám.
A jó hír viszont az, hogy a nagyobb népességcsökkenést elszenvedő 11 település közül tavaly hatban megbukott a pofátlan kormánypárti vezetés, azaz Egerben, Tatabányán, Hódmezővásárhelyen, Miskolcon, Dunaújvárosban és Pécsett bízhatunk az új vezetés hozzáértésében.
A probléma tehát nagy, de a számokon annyira nem csodálkozhatunk, hiszen mind tudjuk, mekkora bajban van Magyarország gazdasága.
A fidesz-bábok és a haveri társaságok gazdagodnak, de a hazai lakosok egyre nehezebb körülmények között élnek. Tengernyien anyagi biztonság hiányában, és rengetegen napról-napra. A koronavírus-járvány okozta válság következtében pedig túl sokan maradtak munka nélkül, így a megélhetésük van óriási veszélyben.