Az emberek alvás ideje nyáron átlagban napi húsz perccel is megrövidülhet.
Az alvásszakemberek által jól ismert és kezelhető jelenség a nyári alvatlanság. A Magyar Alvás Szövetség tapasztalatai megerősítik a nemzetközi felmérési eredményeket: az emberek alvás ideje átlagban napi húsz perccel is megrövidülhet, így összességében akár több órát is veszíthetünk az alvás időnkből.
Mindezek alapja a biológiai óránk szabályozásában kulcsfontosságú cirkadián ritmus módosulása. Nyáron ez a ciklus felborulhat, később jön az éjszaka, és korábban kezdődik a nappal, a melatonin termelés később indul be, és tovább tart a csúcspont elérése. Amikor végre mélyen alszunk, újra kisüt a nap, és a melatonin blokkolódik, ami miatt nem tudunk eleget pihenni. Ezt hívjuk nyári álmatlanságnak, pontosabban: alvatlanságnak.
A cirkadián ritmus megzavarása nappali álmosságot, kognitív zavarokat és gyomor-bélrendszeri problémákat okozhat, amelyek mindegyike befolyásolja az alvást. A hálóhely változtatás, a megszokottaktól eltérő alvási körülményekhez alkalmazkodás ugyancsak az alvásidő mennyiségének és minőségének a megváltozását erősíti.
Mindezek kezelésére életmódunk alakításával tudunk megoldást. A megfelelő hálóhely, az ágy, a matrac, az ágynemű mellett a fekete szemmaszk használata kívánatos
– hangsúlyozza G. Németh György, a Magyar Alvás Szövetség elnöke, aki szerint az elalvási és ébredési idő következetes és folyamatos megtartása, a lefekvés előtti étkezési- és folyadékbeviteli korlátozások, és mérsékelt napközbeni mozgás ajánlott.
Mit igyunk kánikula idején? Alkoholmentes frissítők fillérekből
Nyakunkon a hőség, tikkadnak a szöcskenyájak, tikkadunk mi is. Mutatunk 5 üdítő innivalót, ami jobban oltja a szomjat, mint a boltban kapható cukros löttyök.