Mi következik az egyetemek „rombolásának” sorában? Most Veszprémi Pannon Egyetem!
A veszpresszo.hu információi szerint a Corvinushoz és több más intézményhez hasonlóan alapítványi fenntartású lesz a veszprémi Pannon Egyetem is. A városban terjedő hírek szerint a héten tájékoztatták a tervekről az egyetem vezetését, a leendő kuratórium vezetője pedig Navracsics Tibor fideszes politikus lesz.
Bár továbbra is állami finanszírozásból működnek ezek egyetemek, az élükre kinevezett kuratóriumok azonban gyakorlatilag teljhatalmat kapnak az intézmény irányításában, megkapják a fenntartói szereppel járó jogköröket is. Ennek értelmében a magánegyetemeken a fenntartó (az alapítvány, illetve az azt irányító kuratórium) fogadja el az intézmény költségvetését, éves beszámolóját, szervezeti és működési szabályzatát (szmsz), intézményfejlesztési és vagyongazdálkodási tervét.
De az alapítvány kuratóriuma a rektor kinevezésébe is komolyabban beleszólhat: míg az állami egyetemeken a miniszter kizárólag a szenátus által megválasztott rektorjelöltet terjesztheti fel a köztársasági elnökhöz kinevezésre, addig a magánegyetemeken a törvény arra is lehetőséget ad, hogy az alapító okiratban eltérjenek ettől, és a szenátusnak csak véleményezési jogot adjanak ebben a kérdésben.
Az Orbán-kormányok idején folyamatosan, és a csökkenő hallgatói létszámmal nem arányosan kevesebb lett a felsőoktatásra fordított állami források összege. Az államilag finanszírozott felsőoktatási férőhelyek számát legutóbb 2012-ben akarta visszavágni a kormány, de végül az ellenállást látva visszatáncolt a lépéstől.
Orbán Viktor azonban már akkor kijelölte az utat, amikor az „önműködő és önfenntartó” magyar felsőoktatás megteremtését célozta meg a Magyar Rektori Konferencia előtt tartott beszédében.
Itt mi lesz a forgatókönyv?
Navracsiccsal az élen, mire számíthat a város? Vajon csak megbízható káder, aki Fidesz egyik legnagyobb veszprémi üdvöskéje volt? Mihez kezd az egyetem feletti hatalommal? Vajon milyen madár száll le a veszprémi egyetem tetejére?